Czym są drukarki atramentowe?

drukarka atramentowa
Niezbędne w biurze

Istnieje wiele sposobów na drukowanie dokumentów i zdjęć. Drukarki atramentowe to rodzaj urządzenia, które jest w stanie drukować bezpośrednio z plików cyfrowych za pomocą atramentu. Chociaż obecnie na rynku istnieją różne marki drukarek atramentowych, wszystkie one wykorzystują te same podstawowe zasady działania. Atramentowa drukarka używa specyficznych atramentów, które zostały sformułowane z pigmentem lub barwnikiem jako ich podstawowe składniki. Atramenty te wymagają komór ciśnieniowych wypełnionych powietrzem do prawidłowego użytkowania. Po otrzymaniu przez drukarkę instrukcji z komputera i uzyskaniu dostępu do dokumentu, który ma być wydrukowany, rozpoczyna ona pracę, najpierw obsługując papier, który wchodzi do systemu podajników, a następnie trafia na tacę wyjściową w celu ostatecznego umieszczenia po zakończeniu drukowania.

Jak działają drukarki atramentowe?

Drukarki atramentowe działają poprzez rozpylanie maleńkich kropel atramentu na papier. Drukarka zaczyna się od serii zaworów, które kontrolują przepływ tuszu i powietrza. Papier przechodzi najpierw przez serię wałków, które podają go przez drukarkę w odpowiednim tempie. Następnie papier przechodzi nad mechanizmem rozpylania tuszu. W tym mechanizmie maleńkie dysze spryskują papier maleńkimi kroplami atramentu. Następnie papier przechodzi przez kolejny zestaw wałków, które pomagają równomiernie nałożyć tusz na papier. Papier przechodzi przez element grzewczy, który wysusza atrament. Następnie papier przechodzi przez ostatni zestaw wałków, które wyprowadzają go z drukarki.

drukarka atramentowa

Operacja drukowania

Operacja drukowania jest pierwszym etapem pracy drukarki w technologii druku atramentowego. Pierwszy krok to proces pobierania obrazu i przekształcania go w sygnał elektryczny za pomocą czujnika obrazu. Kolejnym krokiem jest podanie tego sygnału do drukarki. Drukarka wykorzystuje głowicę drukującą do rozpylania tuszu na papier i tworzenia obrazu za pomocą przyciągania elektrostatycznego.